Zlato ve snu viděti, štěstí míti. Klíč ke snu.

17.09.2022

Naše fyzické tělo sílí navyšováním fyzické zátěže, zvyšuje se schopnost zvládat stále komplikovanější fyzické úkony, cviky a každá fáze jeho vývoje má své úkoly – od lezení po čtyřech, po tělesnou výchovu ve škole až k plné rozvinutosti možností a potřeb dospělého.

I psychika potřebuje růst a vyvíjet se stejně jako to činí tělo - od nezralosti a dětského prožívání přes proces učení se, dospívání k dospělosti po vnitřní konzistenci a v ideálním případě také intuici a moudrost.

Sen je součástí naší psychiky. Jeho prožívání, tedy prožívání jeho významu, v nás vyvolává pocity. A ty mohou různé, i na naprosto odlišné a na celé škále od radosti a slasti, vnitřního souznění, prostého naladění se až k obavám, úzkosti, panice, strachu nebo hrůze. Jakkoli to zní podivně, všechny jeho podoby a emoční dopady na nás nám mají být vždy ku prospěchu. Tomu rozumíme, pokud jde o pocity příjemné a v běžném životě pochopitelné a žádoucí. Jak si ale poradit se snem, po kterém se probudíme rozladění, zúzkostnění, s oroseným čelem či staženým žaludkem? Běžná reakce je – rychle od snu pryč, utéct, zapomenout na něj a už se k němu nemuset vracet. Pravdou však je, že právě takový sen má potenciál vyburcovat nás nejvíce.

Pokud přijmeme, že sen může být náš přítel a spolupracovník z oblasti nevědomí, tak jak o tom hovořil např. C.G.Jung, můžeme jej pozvat do svého života více vědomě. Můžeme se naučit s vlastními sny pracovat a rozumět jejich symbolické řeči.

Moje babička mívala snář ve kterém jsem si jako dítě ráda listovala. Připadalo mi zábavné číst významy snů. Jen mi časem přišlo poněkud podezřelé, že každý "ty věci ze snu" vidíme a známe jinak, v jiném kontextu, jinak nás emočně oslovují. Takže takový snář je vlastně docela zavádějící návod k použití. Moderní práce se sny zahrnuje objev nevědomých procesů a pokouší se rozklíčovat, jaký typ podpory pro osobnostní vývoj v té dané chvíli potřebujeme, na co se máme zaměřit a čemu věnovat svoji vědomou pozornost. Klíč je v rukou snícího. Terapeut je pouze průvodcem po neznámém území jeho mysli.

autor: Mgr. Radmila Zábojová